Migren den Kurtulmanın yolu Öğünler

0
396

Migrene neden olan bir çok etken var.bunların başında sağlıksız beslenme çikolata sucuk çerez gibi yiyeceklerin orantısız kullanımı migreni yüksek oranda tetikliyor.Genel olarak baş ağrısı şeklinde başlayan migren ileri seviyelerde mide bulantısına konuşma güçlüğüne ve nadir de olsa görme bozukluklarına neden oluyor.

Migren ile birlikte kas ağrılarıda sıklıkla görülmektedir.Migrenin ilk belirtileri arasında Gözlerde başlayan sulanma burun akıntısına çevirir migren en çok gece kas ağrılarını takip eden ataklarla 5 ila 24 saat süren ataklar halinde devam eder.

Migren rahatsızlığı başın sol ve sağ kısmında şakakta bağlayan dayanılmaz ağrılar ile kendini göstererek görsel bulanıklık ellerde ve yüzde ve kollarda karıncalanma ile kendini gösterir.

Migren hastalığının da evreleri vardır. Migren Postdrom ,aura,Predrom ve Atak olarak 4 evreden oluşur.Migren oluşumuna etki eden Stres yüksek nem,ağır kokan ortamlar ve buna bağlı olarak mevsimsel değişiklikler,yüksek oranda kafein alımı gibi nedenler bu evreleri tetikler.

MİGREN TEDAVİSİ VE ÖNLENMESİ
Bilinenin aksine migren önlenebilir bir hsatalıktır.İlaç kullanmadan önce sağlıklı beslenme ve stresi azaltacak önlemler almak çoğu zaman problemi çözer.Migreni önlemek için en önemlisi stresten uzak durun.sonrasında kullanıyorsanız alkol ü bırakın.Çay ve kahve gibi içinde yüksek oranda kafein bulunan içeceklerden uzak durun.Muz her ne kadar mideye iyi gelsede içinde bulunan Nitratlar migreni tetikler.içeriğinde fındık ve fıstık bulunan yiyecekler bezelye trunçgiller gibi besinlerde uzak durmanız gereken gruba girmektedir.

Migrenden kurtulmak için

Uyku ve düzenli spor yapmak Migren ataklarından kurtulmanıza yardımcı olur.Günde en az 30 dk tempolu yürüyüş Migren ataklarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.Magnezyum içeren gıdalarda örneğin sarımsak yulaf ezmesi ve içeriğinde soya bulunan gıdalara şans verin.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazın
isminizi yazın