Kadınlarda Doğurganlık yaşı ortalaması giderek yükseliyor

0
85

Son yıllarda Doğurganlık yaşı ortalaması giderek düşüyor.son yıllarda düşüşe geçen Doğurganlık yaşı ortalaması kadınların eğitim seviyesinin yükselmesi insanların giderek şehir hayatına adapte olması ve doğumların sürekli ertelenmesinin bu sonuca neden olduğu düşünülüyor.

2015 de Doğurganlık yaşı ortalaması 2,1 seviyelerindeyken bu sayı 2016 da 2,10 2017 yılında ise 2,07 olarak kayıtlara geçti.

TNSA kurumunun açıklanan verileri Doğurganlık yaşı ortalaması değişiklikleri arasında Doğurganlık yaşı ortalamasının 20-25 yaşlarından 25-30 yaş aralığına yükseldiği genel ekonomik refahın ve eğitimin yüksek olduğu ailelerde bu yaşın 30-32 yaşları arasında olduğu belirtiliyor.

Genel nufüs dağılımında ise yaşlı insanların yaş ortalamasına göre yükseldiği buna ek olarak ortalama evlenme yaşının yükselmesi kalabalık aile yapısının son bulması gibi faktörlerin Doğurganlık yaşı ortalamasınıda sürekli aşağı yönde gitmesine neden olduğu belirtiliyor.

Son verilere göre 65 yaşın üzerindeki yaşlı insan grubu 7 milyona yükselirken bu grubun genel nufüs ortalamasındaki payıda yüzde 9 olarak ölçüldü.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazın
isminizi yazın